Kolęda – wizyta duszpasterska 2020/2021

KOLĘDY NIE MA.

Z PRZYKROŚCIĄ INFORMUJEMY, ŻE ZGODNIE Z DECYZJĄ BISKUPA W TYM ROKU WIZYTY DUSZPASTERSKIEJ TAKĄ JAKĄ ZNAMY W NASZEJ PARAFII OD 20 LAT NIE BĘDZIE. Z POWODU PANDEMII I OBOSTRZEŃ MA ONA PRZYBRAĆ INNĄ WYJĄTKOWĄ FORMĘ. 
INFORMACJA PONIŻEJ.

Decyzją administratora apostolskiego biskupa Jacka Jezierskiego z dnia 26 listopada 2020 roku w tym roku 2020/2021 Kolęda – wizyta duszpasterska w parafiach archidiecezji gdańskiej jednak się nie odbędzie.
Ta decyzja o zawieszeniu kolejnego działania duszpasterskiego tak zakorzenionego w sercu i tradycji wiernych z racji Świąt Bożego Narodzenia w tym trudnym dla wielu roku 2020 ma na celu troskę o zdrowie wiernych i księży a także włącza się w pełen roztropności i

również poświęcenia plan przeciwdziałania roznoszenia infekcji, mającego na celu ograniczenie zakażeń koronawirusem i ustania pandemii. Świadomi jesteśmy wszyscy ryzyka, ale i pewnego paraliżu religijnego w życiu realnym parafii. To trudny dla wielu rok, ale i trudny dla parafii, o czym mało się mówi i nie wypada, bo krzyż wpisany jest w życie chrześcijan. Świadomi jesteśmy ograniczeń i jak wiele zmieniło się w naszym życiu rodzinnym, zawodowym, szkolnym i religijnym w 2020 roku. Od marca trwa dziwny czas. Wiosenne zamrożenie życia religijnego zaczęło się już w jakby przegapiony Wielki Post, potem koronawirusowa pusta w kościele Wielkanoc, bolesny moment bez Bożego Ciała, potem powolny powrót i rozprężenie wakacyjne, nagle znów po raz drugi nawoływanie “zostań w domu” w czasie różańcowym – październikowym, listopadowym – kiedy mieliśmy pamiętać o zmarłych, adwentowym i na Boże Narodzenie. Te dziwne święta zepną klamrą trudnego działania duszpasterskiego cały rok. Ale wydaje się, że nie można postąpić inaczej wobec tego co się dzieje wokół nas. Wiele osób nieświadomie i bezobjawowo może być chorych i zarażać. Czekać na testy bądź leczyć się w domach. Wiele osób przebywa na kwarantannie bądź samoizolacji, bądź po prostu boi się infekcji i jest w grupie ryzyka. Ktoś może popełnić błąd wpuszczając na kwarantannie gości i kolędników. Tak wiele jest niewiadomych, a zalecenia sugerują również w rodzinach oszczędne co do liczby osób spędzających wspólnie święta. Będą one za pewne inne i szczególne dla tego pokolenia. Spotkania kolędowe kiedy spotyka się po sobie wiele osób z różnych środowisk mimo maseczek, dystansu itd. mogą się okazać dla kogoś pod względem zdrowotnym niebezpieczne. I najgorsze, że tego do końca nie wiemy, gdzie możemy się zarazić, a wrażenie, że może choroba pojawić się po kolędzie mogłoby być znakiem nieodpowiedzialności. Jesteśmy zawieszeni między ciągłą troską duszpasterską i budowaniem oraz podtrzymywaniem relacji wśród parafian a odpowiedzialnością w duchu miłości o zdrowie i życie bliźniego. Nie jest to łatwa decyzja dla wszystkich, zwłaszcza kiedy brakuje nam obecności w parafii i tak wiele działań zostało w życiu duchowym zawieszone bądź stało się zdalne. We wskazaniach duszpasterskich biskupa Jacka Jezierskiego dla duchownych i świeckich czytamy na ten temat:

Czas adwentu i okres po świętach Bożego Narodzenia to tradycyjnie czas kolędy w parafiach. Księża odwiedzają wówczas katolickie rodziny. Tym razem epidemia uniemożliwia wizyty i spotkania kolędowe. Wirus choroby przenosi się bowiem i zaraża kolejne osoby podczas odwiedzin i spotkań. Dlatego rezygnujemy z kolędy 2020/2021. Kierujemy się bowiem troską o bezpieczeństwo i zdrowie rodzin, zwłaszcza osób starszych, będących w grupie podwyższonego ryzyka, ale też troską o zdrowie księży.

TARCZA KOLĘDOWA

PROSIMY O WSPARCIE I DZIEKUJEMY ZA OFIAROWANĄ FINANSOWĄ POMOC

Wizyta duszpasterska ma wiele wymiarów: duchowy, ludzki, materialny. To poświęcenie przez kapłana mieszkania, wspólna modlitwa, dzielenie się świadectwem wiary bądź po prostu rozmowa o życiu, także wielokrotnie o sprawach i problemach parafii z parafianami. To także tradycyjna okazja świąteczna do złożenia ofiary do wsparcia dzieł parafialnych i wyrażenia wdzięczności i troski. Ofiary kolędowe wpisane są w budżet parafii i przeznaczane na dzieła parafialne i diecezjalne. Przyznajemy, że ten rok dla nas jak i dla wielu wspólnot opierających się na ludzkim zaangażowaniu i obecności w świątyni i ofiarach tam złożonych, okazuje się czasem trudnym, a czas ograniczeń w zakresie działań religijnych i wspierania dzieł materialnych właściwie trwa od marca. Dziękujemy tym, którzy mimo nowych wyzwań nas wspierają. Zawsze z serca dziękowaliśmy i byliśmy wdzięczni również za te kolędowe dary. W tym roku z racji kolędy takiej możliwości osobistego złożenia ofiary na kolędzie nie ma. Świadomi jesteśmy, że z racji ograniczeń i problemów nie dotrzemy do tej samej grupy osób. I nie każdy się zorientuje w nowej okoliczności. I sama sytuacja wymusza nowe formy działania i zaangażowania oraz poszukiwania nowych dróg i sposobów wsparcia i pomocy. Również świadectwa i dotarcia z tym przekazem do jak najszerszego grona odbiorców. Dlatego, co wskazują również zalecenia duszpasterskie biskupa Jacka Jezierskiego, prosimy z wielką pokorą o materialne wsparcie i zrozumienie. 
Ofiarę wedle wolnej woli i w miarę możliwości można złożyć w następujący sposób: w kopercie na tacę w niedzielę: w Adwencie lub w Święta Bożego Narodzenia bądź także w tygodniu w zakrystii (z napisem ofiara kolędowa bądź po prostu KOLĘDA; jeśli sobie ktoś tego życzy może podpisać ją imiennie w środku bądź na zewnętrz), można również ofiarę z dopiskiem “ofiara kolędowa” – bądź “KOLĘDA” przekazać na konto parafialne (dane ofiarodawcy są automatycznie w przekazie):

DANE: Parafia rzymskokatolicka św. Judy Tadeusza Apostoła w Gdyni
81-153 Gdynia ul. Adm. Józefa Unruga 150
PKO BP PL 18 1440 1084 0000 0000 0011 3085

Za wszelkie wsparcie i zrozumienie dziękujemy i zapewniamy ofiarodawców o naszej modlitwie i wdzięczności. Ofiary kolędowe przeznaczane są na wsparcie dzieł parafialnych oraz wsparcie dzieł diecezjalnych, do których zobowiązana jest parafia.

We wskazaniach biskupa Jacka Jezierskiego czytamy:
W związku z powyższym serdecznie proszę, o ile jest to możliwe, o złożenie np. w którąś z niedziel na tacę w kopercie (z napisem „kolęda”) rocznej ofiary, dotychczas przekazywanej przy tej okazji. Naturalnie można to uczynić także drogą elektroniczną, przez wpłatę na konto parafii.

NOWE WYZWANIA DUCHOWE I RELIGIJNE.

JAK NA WIELKANOC POWINNIŚMY TROSZCZYĆ SIĘ O ZACHOWANIE UCZYNKÓW CHRZEŚCIJAŃSKIEJ POBOŻNOŚCI BEZ OBECNOŚCI KAPŁANA I NIEJAKO WEJŚĆ W TRADYCYJNĄ ROLĘ KSIĘDZA I GO ZASTĄPIĆ W DARZE MODLITWY I ŚWIADECTWA WIARY NA MOCY CHRZTU ŚWIĘTEGO I BIERZMOWANIA ORAZ OTRZYMANYCH PRZEZ NIE CHRZEŚCIJAŃSKICH ZADAŃ. TO NOWE EWANGELIZACYJNE WYZWANIA DLA WIELU.

Kolejny raz i przy kolejnej okazji w życiu religijnym w drodze wyjątku z racji pandemii koronawirusa przekonujemy się o wyjątkowej roli każdego chrześcijanina, o udziale w powszechnym kapłaństwie Jezusa Chrystusa. To trudny czas kiedy w zastępstwie, w drodze wyjątku, mamy podjąć działania modlitewne i religijne sami jako świadkowie Jezusa Chrystusa w tym co leży w naszej mocy. W naszym przyzwyczajeniu i mentalności to kolejne wyzwanie, by poprowadzić modlitwę, pobłogosławić i poświęcić Bogu nasze życie i to co nas otacza. Ksiądz ma głosić słowo Boże, udzielać sakramentów, uczestniczy w urzędowym kapłaństwie Jezusa Chrystusa, reprezentuje Kościół w wymiarze lokalnym oraz troszczy się i zarządza parafią i jej dziełami, ale przeżywamy znów sytuacje gdzie wydaje się to wszystko trudne i inne, dlatego decyzje biskupa Jacka Jezierskiego wskazują także:

Ponieważ księża nie odwiedzą naszych domów w ramach kolędy, dlatego pobłogosławienia mieszkania i warsztatu pracy może także dokonać osoba świecka. Trzeba wówczas, aby ktoś z członków rodziny, w obecności domowników (np. w uroczystość Bożego Narodzenia lub Trzech Króli) pomodlił się o Boże błogosławieństwo dla domu, o zdrowie i pomyślność dla mieszkańców i pokropił główne pomieszczenia wodą święconą. W gospodarstwie rolnym można również pobłogosławić zwierzęta.

PROSIMY O PRZEKAZANIE POWYŻSZEJ INFORMACJI PARAFIANOM, BLISKIM, SĄSIADOM, ZNAJOMYM. DZIĘKUJEMY ZA WSZELKIE DOBRO I POMOC.


promujemy

Promujemy

współpracujemy

Dziękujemy

współpracujemy także z...