O parafii

Należymy do Archidiecezji Gdańskiej.
Obok pokazana jest Mapa naszej Archidiecezji: czerwony kwadrat oznacza lokalizację naszej parafii w Gdyni w północnej części Trójmiasta, pomarańczowe pole to obszar naszego dekanatu Gdynia – Oksywie.

Dojazd do naszej parafii:
z Gdyni -Centrum należy jechać Estakadą Kwiatkowskiego na ostatni zjazd przez Obłuże – w lewo pod Estakadą;
z Gdyni – Chylonii ul. Pucką w kierunku Kosakowa, pierwsze skrzyżowanie za dużymi torami w prawo
dojazd komunikacją miejską:
z Gdyni – Centrum numery 105, 125, 146, 170, 173
z Gdyni – Chyloni numery: 163, 198
współrzędne nawigacji samochodowej GPS: N54o33′ E 18o29′.

Jako parafia zostaliśmy powołani Dekretem Ks. Arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego Metropolity Gdańskiego wydanym z okazji wspomnienia św. Judy Tadeusza Apostoła 28.10. 2000 roku.
Poniżej znajduje się poglądowa mapka granic naszej parafii.

W skład obszaru administracyjnego parafii włączona została część parafii św. Pawła Apostoła z Gdyni – Pogórza leżąca w części Pogórza Dolnego z ulicami:
Adm. J. Unruga od wąskiego mostu kolejowego: od n-ru 108 (parzyste) i od n-ru 69 (nieparzyste), Aluminiowa, Chromowa, Irydowa, Cynkowa, Kadmowa, Czernickiego, Magnezjowa, Manganowa, Metalowa, Miedziana, Mosiężna, Niklowa, Ołowiana, Platynowa, Pucka od n-ru 155 (nieparzyste), Rtęciowa, Srebrna, Stalowa, Rogali, Uranowa, Wolframowa, Złota, Żelazna i Źeliwna do n-ru 25 (nieparzyste) i do n-ru 32 (parzyste)
oraz niewielka część parafii św. Jana Chrzciela w Gdyni – Chyloni: tzw. Rzeźnia z ulicami: Pucka od dużego przejazdu od torów kolejowych – Pucka od nr 125 (nieparzyste) i n-ru 110 (parzyste) oraz Żarnowiecka i okoliczne działki). Parafia liczy ok 5900 wiernych.

PIERWSZE FAKTY HISTORYCZNE:

Przez pierwszy tydzień listopada trwała szybka adaptacja wskazanego przez Księdza Arcybiskupa i Władze Miasta Gdyni  na cele sakralne i duszpasterskie miejsca, aby można było odprawić godnie pierwszą Mszę św.
Wcześniej  znajdował się w tym miejscu zakład przerobu betonu “Tomi”. To po tym zakładzie parafia przejęła zabudowania gospodarcze i przemysłową infrastrukturę.
Dnia 12 listopada 2000 roku została odprawiona pierwsza Msza św., której przewodniczył ks. Biskup Zygmunt Pawłowicz. Wtedy też wprowadził na urząd proboszcza ks. Tadeusza Stawickiego, pracującego poprzednio jako wikariusz w parafii Matki Bożej Królowej Polski w Wejherowie i zainaugurował działalność Parafii. Jego współpracownikiem – pierwszym Wikariuszem został ks. Adrian Szymański, który przyszedł z parafii św. Pawła Apostoła w Gdyni – Pogórzu jako neoprezbiter.
A od poniedziałku – już następnego dnia rozpoczęła się duszpasterska praca. Z czasem w pierwszym roku działalności został przeprowadzony remont wewnątrz tymczasowej kaplicy – garażu, wzmocniony dach i założony sufit.
W 2003 roku podjęto prace nad całościowym zewnętrznym i wewnętrznym przystosowaniem kaplicy do celów sakralnych. W 2005 roku zagospodarowany został plac kościelny i położony bruk.
W między czasie powstała nowa salka katechetyczna z aneksem kuchennym dla spotkań grup duszpasterskich oraz wyburzone stare budynki po dzierżawcach zastanych przez parafię na tym terenie. W jednym z dnich powstała również salka socjoterapeutyczna, inne zagospodarowane zostały na magazyn.
W kościele zmienione zostało nagłośnienie oraz zamontowany został zestaw audiwozualny. Pojawiały się organy elektronowe oraz rzeźby i sakralne dekoracje.

W życiu religijnym Parafia przeżyła Misje i nawiedzenie Obrazu Jezusa Chrystusa Miłosiernego, renowację Misji oraz Wizytację Kanoniczną w 2007 roku dokonaną przez Ks. Biskupa Ryszarda Kasynę. Na początku 2007 roku powstał gotowy projekt budowy kościoła i ośrodka duszpasterskiego zatwierdzony przez Kurię. Jednak koniec roku zweryfikował plany. I są one do dnia dzisiejszego trudne i niepewne, gdyż parafia zaczęła zmagać się z problemem przyszłej własności terenu, na którym się znajduje. Jego właścicielem jest ciągle Miasto Gdynia, jednak od października 2007 roku wspólnota parafialna dowiedziała się, że o ten teren ubiega się od Gminy Gdynia na własność nowa strona i toczy się aktualnie sprawa o zwrot tej nieruchomości w Wydzale Skarbu w Gdańsku. Strony czekają na decyzję administracyjną Urzędu Wojewódzkiego, my jako parafia – dzierżawcy tego terenu od Gdyni – możemy tylko czekać. To trudny czas niepewności co do dalszej działalności naszej parafii.

W ciągu dwóch lat z naszej parafii do służby kapłańskiej zostało powołanych dwóch kapłanów, którzy we wspólnocie przeżywali swoje Msze św. prymicyjne (2006 i 2013 roku) oraz trzech innych księży, którzy pochodzili z terenu naszej parafii, ale swoją posługę ewangelizacyjną w młodości rozpoczynali w innych parafiach i tam ją kontynuowali po powstaniu nowej (naszej) parafii.

Parafię z wizytacją kanoniczną odwiedził 16 marca 2013 roku Ksiądz Arcybiskup Metropolita Gdański Sławoj Leszek Głódź, który umacniał nadzieję parafian wobec dobrego rozwiązania zaistniałej sytuacji i prosił o modlitwę.


promujemy

Promujemy

współpracujemy

Dziękujemy

współpracujemy także z...