O parafii

Należymy do Archidiecezji Gdańskiej.
Obok pokazana jest Mapa naszej Archidiecezji: czerwony kwadrat oznacza lokalizację naszej parafii w Gdyni w północnej części Trójmiasta, pomarańczowe pole to obszar naszego dekanatu Gdynia – Oksywie.

Dojazd do naszej parafii:
z Gdyni -Centrum należy jechać Estakadą Kwiatkowskiego na ostatni zjazd przez Obłuże – w lewo pod Estakadą;
z Gdyni – Chylonii ul. Pucką w kierunku Kosakowa, pierwsze skrzyżowanie za dużymi torami w prawo
dojazd komunikacją miejską:
z Gdyni – Centrum numery 105, 125, 146, 170, 173
z Gdyni – Chyloni numery: 163, 198
współrzędne nawigacji samochodowej GPS: N54o33′ E 18o29′.

Jako parafia zostaliśmy powołani Dekretem Ks. Arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego Metropolity Gdańskiego wydanym z okazji wspomnienia św. Judy Tadeusza Apostoła 28.10. 2000 roku.
Poniżej znajduje się poglądowa mapka granic naszej parafii.

W skład obszaru administracyjnego parafii włączona została część parafii św. Pawła Apostoła z Gdyni – Pogórza leżąca w części Pogórza Dolnego z ulicami:
Adm. J. Unruga od wąskiego mostu kolejowego: od n-ru 108 (parzyste) i od n-ru 69 (nieparzyste), Aluminiowa, Chromowa, Irydowa, Cynkowa, Kadmowa, Czernickiego, Magnezjowa, Manganowa, Metalowa, Miedziana, Mosiężna, Niklowa, Ołowiana, Platynowa, Pucka od n-ru 155 (nieparzyste), Rtęciowa, Srebrna, Stalowa, Rogali, Uranowa, Wolframowa, Złota, Żelazna i Źeliwna do n-ru 25 (nieparzyste) i do n-ru 32 (parzyste)
oraz niewielka część parafii św. Jana Chrzciela w Gdyni – Chyloni: tzw. Rzeźnia z ulicami: Pucka od dużego przejazdu od torów kolejowych – Pucka od nr 125 (nieparzyste) i n-ru 110 (parzyste) oraz Żarnowiecka i okoliczne działki). Parafia liczy ok 5900 wiernych.

PIERWSZE FAKTY HISTORYCZNE:

Przez pierwszy tydzień listopada trwała szybka adaptacja wskazanego przez Księdza Arcybiskupa i Władze Miasta Gdyni  na cele sakralne i duszpasterskie miejsca, aby można było odprawić godnie pierwszą Mszę św.
Wcześniej  znajdował się w tym miejscu zakład przerobu betonu „Tomi”. To po tym zakładzie parafia przejęła zabudowania gospodarcze i przemysłową infrastrukturę.
Dnia 12 listopada 2000 roku została odprawiona pierwsza Msza św., której przewodniczył ks. Biskup Zygmunt Pawłowicz. Wtedy też wprowadził na urząd proboszcza ks. Tadeusza Stawickiego, pracującego poprzednio jako wikariusz w parafii Matki Bożej Królowej Polski w Wejherowie i zainaugurował działalność Parafii. Jego współpracownikiem – pierwszym Wikariuszem został ks. Adrian Szymański, który przyszedł z parafii św. Pawła Apostoła w Gdyni – Pogórzu jako neoprezbiter.
A od poniedziałku – już następnego dnia rozpoczęła się duszpasterska praca. Z czasem w pierwszym roku działalności został przeprowadzony remont wewnątrz tymczasowej kaplicy – garażu, wzmocniony dach i założony sufit.
W 2003 roku podjęto prace nad całościowym zewnętrznym i wewnętrznym przystosowaniem kaplicy do celów sakralnych. W 2005 roku zagospodarowany został plac kościelny i położony bruk.
W między czasie powstała nowa salka katechetyczna z aneksem kuchennym dla spotkań grup duszpasterskich oraz wyburzone stare budynki po dzierżawcach zastanych przez parafię na tym terenie. W jednym z dnich powstała również salka socjoterapeutyczna, inne zagospodarowane zostały na magazyn.
W kościele zmienione zostało nagłośnienie oraz zamontowany został zestaw audiwozualny. Pojawiały się organy elektronowe oraz rzeźby i sakralne dekoracje.

W życiu religijnym Parafia przeżyła Misje i nawiedzenie Obrazu Jezusa Chrystusa Miłosiernego, renowację Misji oraz Wizytację Kanoniczną w 2007 roku dokonaną przez Ks. Biskupa Ryszarda Kasynę. Na początku 2007 roku powstał gotowy projekt budowy kościoła i ośrodka duszpasterskiego zatwierdzony przez Kurię. Jednak koniec roku zweryfikował plany. I są one do dnia dzisiejszego trudne i niepewne, gdyż parafia zaczęła zmagać się z problemem przyszłej własności terenu, na którym się znajduje. Jego właścicielem jest ciągle Miasto Gdynia, jednak od października 2007 roku wspólnota parafialna dowiedziała się, że o zwrot tego terenu od Gminy Gdynia ubiega się i chce przejąć ją na własność nowa strona a z czasem spadkobiercy właścicieli tego terenu z 1975 roku i toczy się od 2006 roku i trwa aktualnie sprawa o zwrot tej nieruchomości w Wydziale Skarbu w Gdańsku jako organie rozpatrującym problem administracyjny. Strony czekają z czasem po odwołaniach na decyzję administracyjną Urzędu Wojewódzkiego, my jako parafia – dzierżawcy tego terenu od Gdyni – możemy tylko jako dzierżawcy czekać na uprawomocnienie się decyzji. To trudny czas niepewności co do dalszej działalności naszej parafii i ciągły czas zawieszenia i logistycznego paraliżu oraz ograniczonych możliwości rozwoju z racji czynności prawnych. 

Kolejne lata przynoszą w miarę rozpatrywania kolejne decyzje administracyjne organów rozpatrujących sprawę własności ziemi, które co rusz są zaskarżane i przesyłane do ponownego rozpatrzenia. Najnowsza decyzja administracyjna przekazana nam została jako dzierżawcy strony procesu administracyjnego na początku 2020 roku. Ale proces administracyjny trwa nadal.

W ciągu dwóch lat z naszej parafii do służby kapłańskiej zostało powołanych dwóch kapłanów, którzy we wspólnocie przeżywali swoje Msze św. prymicyjne (2006 i 2013 roku) oraz trzech innych księży, którzy pochodzili z terenu naszej parafii, ale swoją posługę ewangelizacyjną w młodości rozpoczynali w innych parafiach i tam ją kontynuowali po powstaniu nowej (naszej) parafii. W 2015 roku z naszej wspólnoty wstąpił do seminarium w Gdańsku parafianin z ul. Uranowej Tomek a w 2019 mieszkający na ul. Złotej Artur. Z naszej parafii pochodzi również powołanie żeńskie i jest jedna siostra zakonna. 

Parafię z wizytacją kanoniczną odwiedził 16 marca 2013 roku Ksiądz Arcybiskup Metropolita Gdański Sławoj Leszek Głódź, który umacniał nadzieję parafian wobec dobrego rozwiązania zaistniałej sytuacji i prosił o modlitwę.

W kolejnych latach nasza parafia przeżyła misje i renowacje misji. To czas odnowienia życia duchowego i religijnego parafii. Odbyła się też w 2018 roku kolejna wizytacja kanoniczna dokonana przez Biskupa Zbigniewa Zielińskiego.

 


promujemy

Promujemy

współpracujemy

Dziękujemy

współpracujemy także z...