Jeden dzień o tym, że mamy dusze (Dzień Zaduszny)

t5Kamieniarz oderwał dłuto od nagrobka i oznajmił: – Skończyłem Człowiek obejrzał kamień: imię i nazwisko ojca i dwie daty urodzin i śmierci oddzielone kilkucentymetrowym myślnikiem. Następnie, przechylając głowę powiedział:
– Nie wiem, jak to ująć, ale wydaje mi się, że o za mało. Widzi pan, mój ojciec przeżył swoje życie w pełni – długie i pełne wydarzeń… tu zaczął opowiadać dumnie… przez dłuższą chwilę…

Rzeźbiarz słuchał z uwagą, następnie ujął dłuto i młotek czterema szybkimi ruchami wydłużył myślnik pomiędzy datą urodzin i datą śmierci o prawie pół centymetra. Odwrócił się do człowiek i zapytał:
– Teraz lepiej?

Dziś Dzień Zaduszny, dzień poświęcony modlitwie za dusze. By im było lepiej. Może wczoraj my na cmentarzach, wszędzie las krzyży by nam było lepiej. Że tyle wiary i miłości w rodzinie, to te ładne kwiaty i znicze. By nam było lepiej. I byliśmy…

…my wierzący odwiedzać groby zmarłych, by na nowo nad grobem podjąć testament miłości i życia, pomodlić się w miejscu ich pochówku, zapalić znicz symbol naszej nieustannej modlitwy, postawić kwiaty, znak miłości i wdzięczności. By im było lepiej.

Patrząc na te groby mieliśmy wiele myśli. Jak szybko mija czas. Co warte jest to życie. Może a kto zapali nam świeczkę, gdy nas zabraknie. Jak długo jeszcze mamy czas?

A może co teraz z tymi duszami  się dzieje?

Jak im pomóc?

Dziś Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. Nam brzmi wszystkich i zmarłych. A powinno brzmieć wiernych. Wiernych Bogu. Co też oznacza ten postawiony krzyż.

Popatrz dziś na ten krzyż. Tam będzie twoje imię. Jakaś data, pierwszą znasz, kiedy zostałeś posłany, kiedyś drugą wypisze ktoś w czasie twego powrotu do domu Ojca. A w środku?

Pamiętaj, bo może zamiast kreski trzeba tam wstawić miłość.

I pamiętaj, że masz duszę. Nie zapominaj o niej  w sobie.

Nie zapominaj o tych duszach co czekają wiernie na twoją modlitwę.

Kwiaty im nie pachną. Znicz nie ogrzeje i oświeci. Modlitwa może zbawić. Bo Jezus zbawia. A zatem:

Wieczny odpoczynek racz im dać Panie… a światłość wiekuista niechaj im świeci.
promujemy

Promujemy

współpracujemy

Dziękujemy

współpracujemy także z...