POŚWIĘCENIE BURSZTYNOWEGO OŁTARZA OJCZYZNY

8-19-e1512551087630-1024x983

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ZAPROSZENIE METROPOLITY GDAŃSKIEGO

NA UROCZYSTOŚĆ POŚWIĘCENIA

BURSZTYNOWEGO OŁTARZA OJCZYZNY

Zbliża się 47. rocznica Wydarzeń Grudniowych na Wybrzeżu oraz 36. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Od lat wspominamy te bolesne wydarzenia zgromadzeni na adwentowej modlitwie.

Zapraszam na tegoroczne uroczystości, które odbędą się wpierw w Gdańsku w Bazylice św. Brygidy w piątek i sobotę, 15 – 16 grudnia br. Ich centralnym punktem będzie odsłonięcie i poświęcenie Bursztynowego Ołtarza Ojczyzny. Po latach prac i przygotowań pragniemy w ten sposób upamiętnić 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

W piątek, 15 grudnia, o godz. 19.00 odbędzie się wykład prof. Krzysztofa Polkowskiego, Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, który przybliży historię i dzieje bazyliki oraz przedstawi ideę budowy Bursztynowego Ołtarza Ojczyzny; natomiast o godz. 19.30 odbędzie się Koncert Symfoniczny Muzyki Polskiej w wykonaniu Orkiestry Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod dyrekcją Łukasza Borowicza.

W sobotę, 16 grudnia, o godz. 16.00 rozpocznie się uroczysta Msza Święta w Bazylice św. Brygidy pod przewodnictwem Ks. Abpa Salvatore Pennacchio, Nuncjusza Apostolskiego w Polsce, który poświęci Bursztynowy Ołtarz Ojczyzny. Odsłonięcia ołtarza dokona Pan Andrzej Duda, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.

W niedzielę natomiast, 17 grudnia, rocznicowe uroczystości odbędą się w Gdyni. O godz. 6.00 – modlitwa, apel poległych i złożenie kwiatów pod Pomnikiem Ofiar Grudnia 1970 (przy przystanku kolejki SKM Gdynia Stocznia), zaś o godz. 16.30 – Msza Święta w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gdyni.

Zapraszając na powyższe uroczytości, z serca błogosławię, życząc dobrego przeżycia Adwentu i przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia.

 

+ Sławoj Leszek Głódź
Arcybiskup

Metropolita Gdański

 

 
promujemy

Promujemy

współpracujemy

Dziękujemy

współpracujemy także z...