Na Gdański Orszak Trzech Króli

54a6b038315cb_o

www.gdynia.naszemiasto.pl

Od roku 2011 chrześcijańskie Święto Objawienia Pańskiego jest zgodnie z Kodeksem Pracy ponownie (po 50 letniej przerwie) dniem wolnym od pracy. Zapraszamy Gdańszczan aby spędzić w tym dniu pewien czas wspólnie. Orszak jest wydarzeniem, które stwarza możliwość wyrażenia swojego przywiązania do tradycji, również tradycji religijnej i wartości przez nią wyrażanych. Przesłanie Święta mówi o tym że miłość Boga za pośrednictwem Mędrców objawiona została całemu światu. Zaproszenie na Orszak kierujemy zatem zarówno do chrześcijan jak i ludzi innych a także osób niewierzących właśnie ze względu na swoje humanistyczne przesłanie o wartościach, tradycji i rodzinie.

Orszak cieszy się rosnącą popularnością wśród gdańszczan i gości. W 2015 roku udział ten oszacowaliśmy na 15 tys. Trzej Mędrcy ze Wschodu konno, w „orszakowej” oprawie, prowadzeni przez gwiazdę, zmierzają do stajenki. Towarzyszą im dzieci z gdańskich przedszkoli i szkół oraz mieszkańcy miasta. Przy żłóbku królowie i ich orszaki oddają pokłon Dzieciątku Jezus i składają dary. Tam też odbywa się koncert kolęd. Role Mędrców odegrają osoby związanie z obszarem szeroko pojętej kultury: Michał Juszczakiewicz, Michał Targowski i Larry Ugwu. Twórcom Orszaku szczególnie zależy na udziale dzieci w w/w projekcie. Ponadto w 2016 roku chcemy zaakcentować w gdańskim Orszaku zbliżające się Światowe Dni Młodych. Z flagami promującymi SDM iść będą młodzi wolontariusze.

Trasa i główne etapy VI gdańskiego Orszaku Trzech Króli 2016

1.Trasa: początek ul. Piwna, przy wejściu głównym do Bazyliki Mariackiej. następnie przejście ulicami Głównego Miasta: Piwną, Tkacką, Długą, Długim Targiem do Zielonej Bramy.

2. Główne etapy trasy:

Godz. 11:30 rozpoczęcie Orszaku przy wejściu głównym do Bazyliki Mariackiej

Godz. 12:00 modlitwa Anioł Pański przed Bazyliką
Zbrojownia (z wykorzystaniem budynku) – wizyta Trzech Króli u Heroda
Okolica Fontanny Neptuna miasta – walka dobra ze złem (anioły i diabły)
Zielona Brama – pokłon Trzech Króli przed Świętą Rodziną (stajenka w pobliżu Zielonej Bramy) oraz czas przeznaczony dla mieszkańców na złożenie pokłonu Dzieciątku Jezus

3. Koncert kolęd kończący Orszak – scena pod Zieloną Bramą. Zakończenie około godz.14:00 Śpiew kolęd poprowadzi Męskie Towarzystwo Śpiewacze Gryf z Trąbek Wielkich. Od godziny 11:30 wydawane będą korony i śpiewniki.

Ustawienie tzw. „orszaku zorganizowanego” na ulicy Piwnej i Chlebnickiej przodem do Wielkiej Zbrojowni w następującej kolejności:
– gwiazda czoło Orszaku na ul. Piwnej na wysokości księgarni znajdującej się przy placyku przed wejściem do Bazyliki Mariackiej)
– werbliści z Fregaty
– dzieci w strojach (rycerze damy dworu)
– niepełnosprawni z gwiazdami
– trzy duże sztandary Orszaku
– królowie konno
– halabardnicy SM
– samochód z nagłośnieniem 1
– harcerze z flagami Gdańska
– Męskie Towarzystwo Śpiewacze
– Gdańszczanie a wśród nich uczestnicy ŚDM – sztandary, małe flagi Orszaku – rozrzucone
w tłumie niesione przez trójki chórzystów
– samochód z nagłośnieniem nr 2 powinien jedzie pod koniec idącego Orszaku

Po wspólnym odśpiewaniu kilku kolęd przy Kościele Mariackim, modlitwie Anioł Pański i wystąpieniach przedstawicieli Kościoła i władz Miasta Gdańska Orszak Trzech Króli wyruszy w drogę. Za „zorganizowanym orszakiem” pojedzie samochód z nagłośnieniem. Przed „Zbrojownią” zamienioną na ten czas w Pałac Heroda zatrzymamy się na kilka minut – tu nastąpi spotkanie ze złym władcą, który będzie namawiał królów jak i pozostałych uczestników Orszaku do zmiany zaplanowanej trasy prowadzącej do Stajenki ze Świętą Rodziną. Następnie Orszak skręci w ulicę Tkacką i kolejno w Długą. W okolicy Fontanny Neptuna – walka aniołów i diabłów o sens i kierunek dalszej drogi. Walkę wygrają anioły (to już wiemy) a my idąc dalej Długim Targiem dotrzemy do Świętej Rodziny. Tu Mędrcy złożą hołd Nowo Narodzonemu, a potem każdy z uczestników Orszaku będzie mógł zrobić to samo, stając przed stajenką, Dzieciątkiem, jego rodzicami i towarzyszącymi im Trzej Królami. Całość Orszaku zakończy się około godziny 14.00.

Gdański Orszak Trzech Króli odbywa się pod Patronatem Honorowym Księdza Arcybiskupa Metropolity Gdańskiego Sławoja Leszka Głódzia i Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza.

Zapraszamy do zapoznawania się z bieżącymi informacjami:

http://sumgdansk.pl/

http://gdansk.orszak.org/
promujemy

Promujemy

współpracujemy

Dziękujemy

współpracujemy także z...