Apel o trzeźwość i odpowiedzialność na karnawał

965504_qba_7417_34

Apel o trzeźwość i odpowiedzialność

(szczególnie na czas karnawału)

Dookoła nas widzimy coraz więcej przejawów zniewolenia człowieka. Do najpoważniejszych i najgroźniejszych zagrożeń należą nałogi. W naszej ojczyźnie wiele rodzin na co dzień zmaga się przede wszystkim z ciężarem nadużywania alkoholu.

Prowadzone badania dowodzą, że co trzecia kobieta w ciąży piła alkohol, a co dziesiąta piła co najmniej kilka razy w miesiącu. Mamy świadomość, że alkohol z krwi matki przenika do krwi dziecka. Po pół godzinie od wypicia przez nią alkoholu jego stężenie we krwi dziecka jest takie samo jak we krwi matki. Dla rozwijającego się dziecka nawet niewielka ilość alkoholu jest niebezpieczna. Najbardziej narażony na jego działanie jest mózg, który rozwija się przez cały okres ciąży. Najpoważniejszym skutkiem takiego zachowania jest alkoholowy zespół płodowy (w skrócie FAS), który objawia się u dziecka wadami wielu narządów  i uszkodzeniem mózgu. Jedynie całkowite powstrzymanie się od spożywania alkoholu w ciąży daje pewność, że dziecko nie ucierpi z powodu alkoholu.

W sposób szczególny apelujemy dziś do matek, aby podjęły troskę o trzeźwość swoich najbliższych. Ten rok duszpasterski przeżywamy pod hasłem „Kochająca matka zawsze trzeźwa”, które zawiera w sobie wielkie wezwanie i zachętę, aby matki realizowały swoją misję miłości i odpowiedzialności również przez świadectwo trzeźwości i abstynencji.

Apel o trzeźwość na czas świąteczno-karnawałowy  

Okres Bożego Narodzenia, zbliżający się sylwester, a po nim karnawał to czas, w którym zwyczajowo wypija się co najmniej przysłowiowy kieliszek czy lampkę szampana. Prosimy wszystkich o odpowiedzialność i odważne świadectwo. Problemy alkoholowe nie powstają same. Są wynikiem naszych postaw, są kumulacją wielu decyzji i wyborów. Wymagajmy wiele od siebie i umiejmy wymagać od innych – reagujmy zwłaszcza na częste przypadki sprzedawania i częstowania alkoholem dzieci, młodzieży, a przede wszystkim kobiet w ciąży.

Dlatego apelujemy, aby atmosfera Świąt Bożego Narodzenia, a także sylwestrowych i karnawałowych spotkań w gronie rodziny i przyjaciół wypełniona była miłością. Nie częstujmy kobiet w ciąży alkoholem i zawsze reagujmy, jeśli częstuje ktoś inny. To tak niewiele, ale małej, bezbronnej istocie, ukrytej pod sercem matki, może uratować zdrowie.

ks. Bogusław Głodowski

diecezjalny duszpasterz osób uzależnionych         

ks. Karol Wnuk

diecezjalny duszpasterz trzeźwości
promujemy

Promujemy

współpracujemy

Dziękujemy

współpracujemy także z...