X Misterium Męki Pańskiej w Gdańsku

X Misterium Męki Pańskiej na ulicach Gdańska

228241-Wielki-Piatek-z-Misterium-Meki-PanskiejTegoroczne X Misterium Męki Pańskiej na ulicach Gdańska  odbędzie się 3 kwietnia 2014 r. Zaczniemy tradycyjnie o godz. 13.00 na przedprożach Dworu Artusa i Długim Targu. Zakończymy tę część scenami pasyjnymi na Górze Gradowej około godziny 15.15

Trasa:

Długi Targ (przedproża Dworu Artusa), ulice: Długa, Tkacka, Kołodziejska, Węglarska, Pańska, Podmłyńska, Wielkie Młyny, Rajska, Jana Heweliusza, Karmelicka, dalej City Forum, przejście podziemne, ulica 3 Maja, przejście skwerem, ulica Gradowa, Góra Gradowa.

Co roku o tej porze pada podobne pytanie – co nowego w gdańskim Misterium? Odpowiadamy: w tej historii nigdy nic już się nie zmieni, ona się dokonała i jest najważniejszym wydarzeniem, z naszej i około miliarda ludzi na ziemi, perspektywy. I jednocześnie co roku chcemy  dopowiedzieć coś nowego, dorzucić nowy element, który nada sądowi, kaźni i śmierci Chrystusa wyrazisty, przemawiający do współczesnych rys.

Naszą wizję tego wydarzenia opieramy na Ewangelii oraz „Pasji” Anny Katarzyny Emmerich, niezwykle szczegółowym opisie ostatnich chwil życia Nazarejczyka. Jednak co roku próbujemy zaakcentować, uwypuklić nowe wątki i znaczenia. Uchylając rąbka tajemnicy –  tegoroczny projekt to nowa obsada. W postać Ukrzyżowanego wcieli się aktor, reżyser i nauczyciel Robert Cyrta. Matkę Chrystusa odegra niezwykła aktorka i pieśniarka Marzena Nieczuja – Urbańska. Pojawią się w Pasji postacie, których do tej pory w naszym Misterium nie oglądaliśmy. Ważną rolę odegra m.in. żona Piłata, która po proroczym śnie, inaczej spojrzy na nieznanego jej skazańca. Kto w tym roku będzie Cyrenejczykiem, a może będzie ich kilku? Zawsze w tym punkcie przygotowujemy coś nowego, Warto się o tym przekonać uczestnicząc osobiście, z rodziną, ze znajomymi w tym unikalnym wydarzeniu. Będą w tym roku również inspiracje hiszpańskie, a dokładniej  andaluzyjskie. Kto uczestniczył lub widział przekazy z Semana Santa w Andaluzji domyśli się, czego można się spodziewać. Niezwykłe stroje, poruszająca muzyka i tajemnica. Misterium to tajemnica, to nie dopowiadanie do końca wszystkiego, trzeba się otworzyć na tę przestrzeń, patrzeć, słuchać i pobudzać swoją wyobraźnię. A bębniarze z zespołu „Taraban” wprowadzą nas w klimat nocnej odsłony Misterium.

Dziesiąta rocznica śmierci Jana Pawła II przywraca wspomnienie tego świętego, bliskiego nam człowieka. W jaki sposób nawiążemy do tego w gdańskim Misterium – przyjdźcie to zobaczyć i żeby w tym uczestniczyć. Realizujemy pełną Drogę Krzyżową, z odtwarzaniem poszczególnych scen, przy czym nie ma tam typowych akcentów modlitewnych charakterystycznych dla tego nabożeństwa. Każdy jednak może ją przejść każdy może pomóc nieść krzyż Chrystusowi, każdy może być świadkiem i uczestnikiem tego niecodziennego wydarzenia na swój osobisty sposób.

Tworząc gdańskie Misterium od lat współpracujemy z artystami Teatru Wybrzeże, Teatru Miniatura i Teatru „Feta”. Podobnie jak w zeszłym roku w niecodziennej roli zobaczyć będzie można członków Stowarzyszenia Motocyklowego „Lotor”,  którzy tak kreatywnie wpisali się w zaproponowaną im rolę rzymskich legionistów, że i tym razem zobaczymy ich w gdańskim Misterium. Całość reżyseruje Elwira Twardowska. Oprawę muzyczną zapewnia zespół i Diakonia Muzyczna kierowane przez Cezarego Paciorka. Wyjątkowa  muzyka jego autorstwa do słów Tomasza Pohla, skomponowana pod kątem Drogi Krzyżowej i w nowych aranżacjach, zapewnia wyjątkowy nastrój i skupienie. Jak co roku pojawią się też nowe utwory. Larry Ugwu i Ikenga Drummers, wybitni muzycy Maciek Grzywacz i Krzysztof Słomkowski nadadzą temu wydarzeniu cech niepowtarzalnego przeżycia duchowego, ale i artystycznego.

Celem Misterium Męki Pańskiej na ulicach Gdańska , jak co roku,  jest wzbudzenie refleksji w mieszkańcach Gdańska, a poprzez udział wielu mediów i transmisje z inscenizacji, także odbiorców w całym kraju, że w tym dniu przed niemal 2000 laty wydarzyło się coś niezwykle ważnego. Konfrontujemy normalne życie miasta (zakupy, ruch, pośpiech, zabieganie) z bardzo wyrazistym obrazem wydarzeń z Jerozolimy czasów Chrystusa.  Dlatego chociażby część naszych aktorów będzie ubrana w normalne, współczesne stroje a uczestnicy, gdańszczanie, goście staną się w pewnym sensie „aktorami” Misterium.

Obsada głównych ról:

Jezus – Robert Cyrta

Piłat – Jakub Ehrlich – aktor Teatru Miniatura

Annasz – Andrzej Nowiński – aktor Teatru Wybrzeże

Kajfasz – Florian Staniewski – Teatr Wybrzeże

Faryzeusze : Maciej Szemiel, Marek Brand, Tomasz Kobiela, Henryk Zalesinski

Maria – Marzena Nieczuja-Urbańska – Teatr Wybrzeże

Maria Magdalena- Laura Haras

Barabasz- Robert Ninkiewicz – Teatr Wybrzeże

Więcej na:

http://sumgdansk.pl/misterium/

https://www.facebook.com/MisteriumMekiPanskiejGdansk/

Misterium Męki Pańskiej – część nocna (3 kwietnia)

Ponieważ Misterium to tajemnica postanowiliśmy w tym roku zorganizować też jego drugą gdańską odsłonę, tym razem nocną. Nie ukrywamy, że inspiracją do tego działania były głosy wielu ludzi, domagających się przeniesienia Misterium na późne, nocne godziny, a także doświadczenie andaluzyjskiej Semana Santa, gdzie najwięcej ludzi przychodzi na nocną, wielkoczwartkową procesję, która rozpoczyna się o północy a kończy nad ranem. To Misterium ma charakter ascetyczny, pokutny, zachęcamy do wzięcia w nim udziału w roli uczestnika – nie widza!

Trasa Misterium nocnego:

bastion św. Gertrudy – Pl. Wałowy – Rzeźnicka – Kocurki – Żabi Kruk – Pod Zrębem – Dolna Brama – Grodza Kamienna – Reduta Wilk – Reduta Wyskok – prof. Kieturakisa – Łąkowa – Długie Ogrody – Stągiewna – Długi Targ – Długa – Kaletnicza

Początek: 22.00 – czas trwania ok. 2 h

Start – Bastion św. Gertrudy, niesiemy wielki 6 x 3 m krzyż. Jest ciężki, musi go nieść 12-15  ludzi, mają zmienników, drugie 20-30 osób; wszyscy niosący krzyż są jednolicie ubrani, mają ukryte twarze, bo pokuta jest anonimowa. Możliwe także są inne formy pokutne np. każdy chętny niesie swój mniejszy krzyż. Zapraszamy do uczestnictwa wszystkich chętnych, a szczególnie mężczyzn, zrzeszonych i nie zrzeszonych – to Misterium to wyzwanie nie tylko dla ducha, ale i ciała!

Zaczynamy od modlitwy, śpiewamy tradycyjne pieśni wielkopostne, prowadzenie śpiewu – Chór Mieszczan Gdańskich pod kier. Moniki Kaźmierczak i pod opieką artystyczną Czarka Paciorka; tego dnia umarł za nas nasz Bóg, stąd taki nastrój, przypominamy kanon pięknych, starych polskich pieśni związanych z cierpieniem, męką i śmiercią Jezusa Chrystusa. Nie ma świateł, towarzyszy nam tylko naturalne światło pochodni, świec, lampionów z ogniem, kandelabrów. Na czele idą ubrani w specjalne pokutne stroje bębniarze z zespołu „Taraban”, nadając rytm marszowi.

Po drodze odwiedzamy z adoracją Grobów Pańskich następujące świątynie: kościół św. Trójcy (franciszkanie) – kościół św. Piotra i Pawła – kościół Niepokalanego Poczęcia NMP – kościół św. Barbary – Bazylika Mariacka. Wchodzimy do kościołów – pokłon krzyża – krótkie rozważanie na temat relacji św. Piotra (człowieka) i Chrystusa (Boga) – pieśń (lamentacje Jeremiasza) wykonane przez Chór Mieszczan Gdańskich i idziemy dalej; chętni z poszczególnych parafii dołączają do naszego Misterium.

Zakończenie – Bazylia Mariacka – krzyż zostaje w Bazylice, osadzamy go w tutejszym Grobie Pańskim; kończymy Misterium wspólnym śpiewem.

Więcej na: www.misteriumgdanskie.pl

https://www.facebook.com/MisteriumMekiPanskiejGdansk/




promujemy

Promujemy

współpracujemy

Dziękujemy

współpracujemy także z...